GAP Turu -5 Gün-

Sizlerle Beraber Hatay'ı da Geziyoruz...

1. Gün: ANKARA – HATAY

Ankara’daki buluşma noktalarımızdan hareketle yolculuğumuza başlıyoruz. Gerekli molalarla sabah saatlerinde Hatay'a varıyoruz.

Güzergâh: Ankara – Hatay - (655 km) 


2. Gün: HARBİYE ŞELALELERİ - ANTAKYA - HABİBİ NECCAR CAMİİ - ST. PİERRE KİLİSESİ - GAZİANTEP -ARKEOLOJİ MÜZESİ - GAZİANTEP KALESİ - EMİNE GÖĞÜS MUTFAK GEZİSİ - GAZİANTEP HAMAM MÜZESİ - TAHMİS KAHVESİ

Sabah Harbiye Şelale Restaurantta alacağımız meşhur Hatay kahvaltısı sonrasında Hatay gezimize başlıyoruz. Şehrin tarihi sokaklarında yapacağımız yürüyüş sırasında şehirde hala var olan Katolik - Ortodoks ve Protestan cemaatlerine ait kiliseleri de görme şansımız olacak. (Belirtilen Kiliseler halen aktif ibadethane olduklarından, ibadet saatlerinde ziyaretçi kabul etmemektedirler.) Sonrasında Anadolu’nun ilk camisi olarak bilinen Habibi Neccar Camiini ziyaret ediyoruz. Ardından da Hristiyan tarihinin en eski kiliselerinden biri olarak bilinen ve “Hristiyanlık” isminin ilk kez zikredildiği Saint Pierre Kilisesini geziyoruz. Antakya gezimizi tamamladıktan sonra, Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Gaziantep’te vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından Zeugma’dan çıkartılan mozaiklerin ve bölgeye ait eserlerin sergilendiği Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni geziyoruz. Ardından Gaziantep Kalesini (Panoramik) ve Kale’nin eteklerinde bulunan Emine Göğüş Mutfak Eserleri Müzesi’ni geziyoruz. Dünyaca ünlü Gaziantep Mutfağını yakından tanıdıktan sonra bu kez de kentin diğer bir önemli kültürü olan Hamam Kültürü’nü yakından tanımak üzere Hamam Müzesi’ne gidiyoruz. Sonrasında Tahmis Kahvesinde Menengiç Kahvesi molası veriyor ve bölgenin en çarpıcı özelliğinden olan Almacılar Pazarı önünde alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanın bitiminde otelimize hareket ediyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama otelimizde.

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak Hatay’da serpme kahvaltı olarak sunulacaktır.

Öğle Yemeği: Ekstra menü fiyatları geçerlidir. Gaziantep’teki restoranlarda Antep mutfağını öneririz. 

Akşam Yemeği: Tur ücretine dâhil olup; Otelde açık büfe veya set menü olarak sunulacaktır

Konaklama: Tilmen Otel vb.

Güzergâh: Hatay - Gaziantep (655 km)

 


3. Gün: ŞANLIURFA - HARRAN – ULU CAMİİ KÜLLİYESİ - HARRAN KALESİ - KÜBİK EVLERİ – EYÜP SULTAN CAMİİ VE TÜRBESİ - BALIKLI GÖL – AYN-ÜL ZELİHA GÖLÜ - URFA KALESİ – GÖBEKLİTEPE - URFA ÇARŞISI - SIRA GECESİ

Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz.  Kübik Evleriyle ünlü Harran’da Dünyanın ilk İslami Üniversitesi olan Ulu Camii Külliyesini, Harran Kalesini ve Kübik Ev’lerini geziyoruz. Harran gezimiz sonrasında Şanlıurfa merkeze hareket ediyoruz. Yol üzerinde bulunan Eyüp Sultan Camii ve Türbe ziyareti sonrası öğle yemeği molası veriyoruz. Öğle Yemeğimizden sonra Hz. İbrahim Peygamber’in doğduğu mağara olan Halil-Ür Camiini, Balıklı Gölü, Ayn-Ül Zeliha Gölünü ve Urfa Kalesini gezip gördükten sonra tarihi Urfa Çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrası Dünya arkeolojisinin göz bebeği olan ve arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği, Dünyada bilenen ilk tapınağı içinde barındıran Göbekli Tepe Kutsal Alanını geziyor ve Urfa’daki otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği akabinde dileyen konuklarımız Urfa Sıra Gecesine konuk olabilirler. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde.

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelimizde açık büfe kahvaltı olarak sunulacaktır.

Öğle Yemeği: Ekstra menü fiyatları geçerlidir. Urfa’daki ciğercileri tavsiye ederiz.

Akşam Yemeği: Tur ücretine dâhil olup; Otelde açık büfe veya set menü olarak sunulacaktır

Konaklama:  Kilim Otel

Güzergâh: Gaziantep - Şanlıurfa (150 km)


4. Gün: MARDİN - DAYRUL ZAFARAN - MARDİN MÜZESİ - ULU CAMİİ - MİDYAT - MİDYAT KONUK EVİ - TELKÂRİ ÇARŞISI - HASANKEYF - BATMAN

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. Mardin’de ilk durağımız bütün dünyadaki Süryani Halkının merkezi konumunda bulunan DeyrulZafaran Manastırı olacaktır. Alacağımız önemli tarihi bilgilerden sonra Mardin sokaklarından yaya olarak yolumuza devam edip Mardin Müzesini ziyaret ediyoruz. Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin’in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammed’in sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camiiyi geziyor, Cumhuriyet Meydanında kısa süreli olmak üzere alışveriş ve öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz ve akabinde Midyat’a hareket ediyoruz. Midyat gezimize Sıla ve Adını Kalbime Yazdım Dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evini gezerek başlıyoruz. Tarihi Midyat Evlerinin arasından yürüyerek güzel vakitler geçiriyoruz. Midyat’ın dünyaca ünlü el işleme sanatı olan Gümüş ve Telkâri ürünlerinden satın alabileceğiniz çarşıda serbest zaman verdikten sonra Hasankeyf’e varıyoruz. Hasankeyf gezimizde İmam Abdullah Türbesi, El Rızık Camisi, Sultan Süleyman Camisi, Tarihi Hasankeyf Köprüsü, Tarihi Hasankeyf Kalesi (Panoramik), Artuklu Döneminde var olan Eski Darphane ve Mağara Evleri göreceğimiz başlıca yerler arasındadır. Hasankeyf gezimizi tamamladıktan sonra Batman’a hareket ediyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde.

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelimizde açık büfe kahvaltı olarak sunulacaktır.

Öğle Yemeği: Ekstra menü fiyatları geçerlidir. Mardin’deki Mardin kebabı ve kaburgayı tavsiye ederiz.

Akşam Yemeği: Tur ücretine dâhil olup; Otelde açık büfe veya set menü olarak sunulacaktır

Konaklama:  İzgi Otel vb.

Güzergâh: Şanlıurfa - Mardin - Batman (378 km)


5. Gün: DİYARBAKIR – ON GÖZLÜ KÖPRÜ – HEVSEL BAHÇELERİ - CAHİT SITKI TARANCI MÜZESİ - DİYARBAKIR ULU CAMİİ – SURLAR – DÖRT AYAKLI MİNARE – TARİHİ HASAN PAŞA HANI - NEMRUT DAĞI - NEMRUT DAĞI GÜN BATIMI SEYRİ

Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Güneydoğunun en eski ve köklü kenti Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Diyarbakır gezimize yapım tarihi ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, 9000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır surlarının en eskisi olan Keçi Burcuna çıkarak başlıyoruz. Buradan Dicle Nehrine doğru baktığımızda Dicle Nehrinin üstüne kurulu 10 Gözlü Köprüyü, Hevsel Bahçelerini görüp, fotoğraflıyoruz. Sonrasında Edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden 35 yaş şiiri ile tanınan, Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve şu anda müze olarak hizmet veren evi geziyoruz. Sur içerisinde İslam tarihinin en eski camilerinden olduğuna inanılan Anadolu’da kurulan V.Haremi Şerif olan Diyarbakır Ulu Camii’yi, Dört Ayaklı Minareyi geziyoruz. Tarihi 1572 – 1575 yıllarına kadar uzanan Hasan Paşa Hanı’nda öğle yemeği ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz, serbest zamanınızı Hasan Paşa Hanında meşhur Menengiç kahvesini yudumlayarak değerlendirebilirsiniz.

Keyifli geçen serbest zamanımız sonrası Adıyaman’a doğru hareket ediyoruz. Adıyaman’a ulaştığımızda yüksekliği on metreyi bulan, büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle Kommagene Krallığı’nın kutsal alanı olarak nitelendirilen, 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kültürel varlık olarak yerini alan Nemrut Dağı’na acentamızın sağlamış olduğu minibüslerle çıkıyoruz. Yol güzergâhımızda Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, göreceğimiz başlıca eserler olacak. Keyifli geçen yolculuğumuz sonrasında gün batımını seyretmek için Nemrut Dağı zirvesine çıkıyoruz. Zirve’de İlk olarak Doğu Terası’nda bulunan I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Aslan Heykellerini görüyoruz. Burada rehberimizin anlatımlarını dinlerken Nemrut’un büyüsü sizleri de derinden etkileyecek. Doğu Terası Bağış Sunağını gördükten sonra Batı Terası’na geçerek önce Batı Terası Bağış Sunağı’nı görüyoruz. Rehberimizin anlatımları bittikten sonra derin bir sessizliğe kapılıp, güneşin yukarıdan aşağıya doğru muhteşem batışını seyrediyoruz. Gün batımının tadını çıkardıktan sonra otelimize ulaşmak üzere yola çıkıyoruz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde.

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelimizde açık büfe kahvaltı olarak sunulacaktır.

Öğle Yemeği: Ekstra menü fiyatları geçerlidir. Diyarbakır’daki büryan kebabı ve ciğer tavsiye ederiz.

Akşam Yemeği: Tur ücretine dâhil olup; Otelde açık büfe veya set menü olarak sunulacaktır

Konaklama:  Bozdoğan Otel

Güzergâh:  Batman - Diyarbakır - Adıyaman (304 km)


6. Gün: ATATÜRK BARAJI - HALFETİ - HALFETİ TEKNE TURU – RUM KALE – SAVAŞAN KÖYÜ - ANKARA

Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli projelerinden bir tanesi olan, Fırat Nehri üzerine kurulan ATATÜRK Barajı’nı seyir terasından izliyoruz. Baraj gezisinin ardından Halfeti’ye hareket ediyoruz. Antep fıstığı bahçeleri arasından 2 saat süren yolculuğumuzun ardından Halfeti’ye ulaşıyoruz. Halfeti’de ilk olarak Birecik Baraj Gölü üzerinde 1 saat süren Tekne Turuna çıkıyoruz. Tekne turumuz esnasında Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü görüyoruz. Biten tekne turumuzun ardından göl kenarında öğle yemeği ve kahve molası için serbest zaman veriyoruz.

Serbest zamanımız sonrasında Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Zamanımızın yeterlilik durumuna göre Gaziantep’te vakit geçirilecektir. Keyifli geçen 5 günümüz sonrasında dönüş yolculuğumuza başlıyor ve gerekli molaların ardından Ankara’ya varıyoruz. Bir başka Sönmez Tur organizasyonunda daha görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Kahvaltı: Tur ücretine dâhil olarak otelimizde açık büfe kahvaltı olarak sunulacaktır.

Öğle Yemeği: Ekstra menü fiyatları geçerlidir. Halfeti’deki balık menülerini tavsiye ederiz.

Güzergâh:  Adıyaman - Halfeti – Kahramanmaraş - Ankara (848 km)


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Lüx Araçlar ile Ulaşım
 • Araç içi Sıcak ve Soğuk İkramlar
 • 4 gece Yarım Pansiyon Konaklama
 • 5 Sabah Kahvaltısı (1.si Restaurant’ta)
 • 4 Akşam yemeği
 • Nemrut Transferi
 • Halfeti Tekne Turu
 • Programda Belirtilen Geziler
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Seyahat Sigorta Poliçesi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle Yemekleri
 • Yemeklerde Alınacak İçecekler
 • Kişisel Harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Tur Fiyatları

  1.Ek Bilgiler

  2.İptal Şartları

  3.Vize Bilgileri

  GAP Turu -5 Gün- HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ  Sena şerbetciler
  Rehber çok iyi davrandı
  07.06.2019

  Tur Bilgileri

  Benzer Turlar

  Çanakkale Şehitlik ve Assos Turu

  Çanakkale Şehitlik ve Assos Turu

  1 Gece 2 Gün

  25.10.2019

  380.00 TL

  İzmirin Köyleri Turu 2 Gece 3 Gündüz

  İzmirin Köyleri Turu 2 Gece 3 Gündüz

  2 Gece 3 Gündüz

  25.10.2019

  635.00 TL

  Sinop - Erfelek Kastamonu Turu

  Sinop - Erfelek Kastamonu Turu

  1 Gece 2 Gün

  25.10.2019

  390.00 TL

  BURSA - MUDANYA TURU

  BURSA - MUDANYA TURU

  1 Gece 2 Gün

  25.10.2019

  380.00 TL

  İstanbul Şile Ağva Adalar Turu

  İstanbul Şile Ağva Adalar Turu

  1 Gece 2 Gündüz

  25.10.2019

  390.00 TL

  Şirket Hakkında Bilgi

  Turizm taşımacılık alanında 15 yıllık bir tecrübeye sahip olan Sönmez Turizm olarak kurulduğumuz günden bu yana emin adımlarla büyümeye devam etmekteyiz.

  İletişim Bilgileri

  Kızılay Mah. Atatürk Bulvarı No: 88/4 Kızılay - Çankaya / ANKARA

  Telefon: 08503050905

  © 2019 Tüm Hakları Saklıdır. Acente2